fallback

"Нафтогаз" поиска санкции срещу "Северен поток 2"

Реализирането на проекта ще повиши цените за потребителите и ще постави в риск енергийната сигурност, според компанията

10:47 | 17.06.16 г. 15

САЩ и Европейският съюз (ЕС) трябва да наложат по-сурови санкции срещу Русия, за да спрат плана на страната за газопровод до Германия, тъй като това ще повиши цените за потребителите и ще постави в риск енергийната сигурност, заяви Андрей Коболиеж, главен изпълнителен директор на "Нафтогаз".

"Нафтогаз" - държавната петролна и газова компания на Украйна, призова САЩ да засили санкциите срещу Русия, за да спре работата по "Северен поток 2", водена от руския газов монополист "Газпром". ЕС трябва да проучи пък дали проекта през Балтийско море не нарушава законодателството за енергийния пазар на блока, заяви Коболиев в интервю за Bloomberg.

Вярваме, че върху "Северен поток 2" трябва да има финансови санкции, за да не може да се изтегли финансиране от международни банки“, каза още той. „Убивате нашите маршрути в замяна на такъв, който ще минава през Германия“, допълни той.

Спорът излага на показ сложната връзка между Украйна и Русия, която е особено нажежена, след като Русия анексира Крим след проевропейските демонстрации в Киев през 2014 г. Въпреки конфронтацията си с Русия – най-големият доставчик на природен газ в света, заради балтийския газопровод, Украйна продължава да води преговори с "Газпром" за потенциални доставки за доставки на синьо гориво за отопление по-късно тази година.

Освен "Газпром", акционери в "Северен поток 2" са и базираната в Холандия Riyal Dutch Shell и френската Engie. През март групата уведоми доставчиците за тръбопровода, като се очаква "Газпром" да проведе търг за полагане на тръбите скоро.

„Северен поток 2" напълно съответства на националното и международното право, включително това на ЕС“, каза Йенс Мюлер, говорител на проекта. Той допълни, че инфраструктурната дейност е нужна за енергийната сигурност и че тя е извън обхвата на санкциите.

Русия може да намали преноса на природен газ през Украйна след завършването на проекта "Северен поток 2", тъй като той ще предостави най-евтиния и директен път до европейските потребители, заяви главният изпълнителен директор на "Газпром" Алексей Милер на икономическия форум, който се провежда в Санкт Петербург.

"Северен поток 2" ще „задълбочи разрива между Изтока и Запада“ и ще „застраши икономическата жизнеспособност на Украйна и Словакия“, заяви през май Амос Хохщайн, специален представител по международните енергийни дела към Държавния департамент на САЩ. САЩ предпочитат развитието на южен газопровод и плаващи терминали за втечнен природен газ в Хърватска и Гърция, каза Хохщайн.

Ако бъде построен, "Северен поток 2" трябва да оперира в правната рамка, която включва правилата на ЕС за енергийния пазар, заяви вицепрезидентът на Европейската комисия и енергиен еврокомисар Марош Шевчович в Брюксел още през април.

Междувременно "Нафотгаз" проучва хоризонтално сондиране и хидравличен фракинг като начин да намали зависимостта на Украйна от внос на природен газ като цяло. Компанията се опитва да привлече чужди инвестиции, за да осигури техническа подкрепа за сондажите, и може да проведе до 100 фракинг опита през тази година, посочи Коболиев.

„До 2020 г. Украйна може да стане самодостатъчна от гледна точка на производството на газ с помощта на фракинга", допълни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:14 | 14.09.22 г.
fallback